W dniu 12 września 2024 r. odbyła się Konferencja "JESTEŚ NA SZCZYCIE" podsumowująca trwający od dwóch lat projekt "Schody Zdrowia - edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa", dofinansowany z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialności Nauki. Projekt był realizowany przez pracowników Katedry Dietetyki we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno - Edukacyjnym „METIS" w Katowicach oraz Katedrą Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
W ciągu dwóch lat naukowcy SUM przebadali 2000 dzieci z 25 szkół podstawowych (w tym 1000 pracownicy Katedry Dietetyki) zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie odpowiedzialności nauczycieli i rodziców, bądź opiekunów prawnych za zdrowie dzieci oraz uświadomienie, że dbałość o zdrowie fizyczne, psychiczne, a także prawidłowe żywienie mają istotny wpływ na jakość życia.
W ramach podejmowanych przez pracowników działań wśród uczniów przeprowadzono badania przesiewowe w zakresie pomiarów antropometrycznych oraz analizy składu ciała oraz wśród uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych badanie zachowań żywieniowych i postaw wobec jedzenia.
Każdy z uczestników (uczniowie i rodzice/opiekunowie prawni) otrzymali opracowane poradniki żywieniowe „Zdrowy posiłek w szkole" oraz „Zdrowe odżywianie dzieci i rodziny". Wśród dzieci u których stwierdzono nadmierną masę ciała i ich rodziców/opiekunów prawnych przeprowadzono edukację żywieniową, odbiorcy programu uczestniczyli w indywidualnym poradnictwie żywieniowym oraz w warsztatach kulinarno-edukacyjnych.
Zobacz relację z Konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=Mdmx9p8JRsU&t=17s
Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej projektu : "Schody Zdrowia"
--> https://schodyzdrowia.sum.edu.pl/konferencja
W dniu 15 października 2024 roku w budynku Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu ŚUM w Katowicach odbyła się Konferencja podsumowująca trwający od dwóch lat projekt „Apetyt na Zdrowe Żywienie”, realizowany przez pracowników Katedry Dietetyki oraz zaprzyjaźnionych dietetyków Wydziału Zdrowia Publicznego. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu państwa – Program Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu”.
W ramach projektu prowadzono badania naukowe, obejmujące analizę składu ciała, badanie nawyków żywieniowych, stylu życia i zaburzeń odżywiania oraz wykonano pomiary ciśnienia tętniczego krwi. W ramach projektu przeprowadzono dodatkowo moduły zajęć edukacyjnych z zakresu zdrowego odżywiania na przykładzie wybranych, najzdrowszych kuchni świata oraz obejmujące ocenę jakości produktów żywnościowych z wykorzystaniem metod sensorycznych. Do udziału w projekcie zgłosiły się szkoły ponadpodstawowe z Bytomia, Zabrza i Tarnowskich Gór.
Podczas konferencji zaprezentowano wstępne wyniki badań, wykazano występowanie nadwagi i otyłości u 46% chłopców oraz 34% dziewcząt oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej uczniów. Stwierdzono również nieprawidłowości dotyczące niewystarczającej ilości spożywanych warzyw i owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych oraz mlecznych napojów fermentowanych. Celem realizowanego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości żywieniowej uczniów oraz zwiększenie ich motywacji do kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych oraz do promowania prozdrowotnego stylu życia.
obejmująca zagadnienia związane z żywieniem człowieka i dietetyką.
Interdyscyplinarna Konferencja Medyczna Zdrowie 360° to wydarzenie mające na celu
zgromadzenie ekspertów z różnych dziedzin: medycyny, dietetyki, farmacji i innych obszarów
związanych ze zdrowiem.
Konferencja odbywająca się w formie zdalnej (on-line).
https://konferencjazdrowie360.sum.edu.pl/
Zakład Żywienia Człowieka
Katedra Dietetyki
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
ul. Jordana 19 41-808 Zabrze-Rokitnica
(Kampus Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, budynek IVA)
email: zzc@sum.edu.pl
sekretariat tel.: (0-32) 275-51-95
fax.: (0-32) 275-51-99
Sekretariat czynny jest w dni robocze w godzinach: 8:00-15:00